godlo zstio@zstio.bytom.pl Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
41-907 Bytom ul. Modrzewskiego 5 | tel/fax: 32 281 38 58

Technicy OZE w Hiszpanii, cd.

2018-gr1-02sAle ten czas leci! To już prawie dwa tygodnie, kiedy grupa techników odnawialnych źródeł energii jest w Grenadzie. Za chwilę koniec kursu. Pokrótce zatem o tym co się tutaj dzieje.

Zajęcia prowadzone są w instytucji szkoleniowej Fundación Laboral de la Construcción. Jak już wspomniano kurs dotyczy systemów opartych o panel fotowoltaiczne oraz termiczne. Jest trochę teorii, ale też i praktyki. Są zajęcia w salach wykładowych, ale też w terenie. Nasi technicy mogą wiele zobaczyć, dotknąć, zmierzyć różne parametry czy wyznaczyć charakterystyki. Kurs nie jest zbyt długi, ale wystarczający, by dowiedzieć się jak to wszystko działa, o co chodzi, skąd właściwie ten prąd płynie i dlaczego znajomość praw elektryczności jest takie ważne.

A dlaczego właśnie Hiszpania? Bo właśnie tu jest dużo słońca (choć ostatnio przykryte jest ono warstwą chmur). Bo właśnie tu takie instalacje są bardzo popularne i można zauważyć je na dachach większości domów. Bo właśnie tu systemy energii odnawialnej solarnej rozwijają się niezwykle szybko.

Nie ma tu osób, które by narzekały na zakwaterowanie. Apartament w którym mieszkają jest czysty i nowy. Oczywiście wszystko zależy tylko i wyłącznie od lokatorów. Jeśli zachowane są pewne reguły, nie ma problemów. Jednak jeśli choć jedna osoba wyłamie się z układu, życie staje się uciążliwe. Oj, widać od razu, że niektórzy nie trzymali nigdy w życiu w ręku miotły czy mopa. Widać od razu, że mamusia pierze skarpetki, przygotowuje posiłki, czy sprząta. Okazało się też, że jakby nie patrząc EKOLODZY – czyli technicy odnawialnych źródeł energii, mają olbrzymie problemy z sortowaniem odpadów. Są tacy, którzy na przykład nie potrafią odróżnić szkła od plastiku, czy folii od papieru. To nie żart!!! Można usłyszeć „(…) a czy nie możemy wrzucić tego wszystkiego do jednego kontenera? (…)” :-( Świadomość ekologiczna chyba została jednak w Polsce. Szkoda.

Po zajęciach dzieją się różne rzeczy. Język hiszpański, zwiedzanie, wczoraj Park Nauk, dzisiaj sławna Alhambra, w piątek trekking w górach. W pozostałe dni trochę czasu wolnego, dzięki czemu każdy może eksplorować Grenadę na swój własny sposób. Wydaje się, że każdy jest zadowolony. Do tego dodamy jeszcze pyszne obiady i kolacje w pobliskiej restauracji. Każdy bez wyjątku z chęcią wróciłby tu jeszcze raz. Warto dodać, że wczoraj z wizytą monitorującą przybył do Grenady dyrektor szkoły p. Artur Lubos, który dzisiaj uczestniczył w zajęciach w Fundacji.

Powrót już w sobotę. Lot zaplanowany jest już o godzinie 6:00 z rana z lotniska w Sewilli. W poniedziałek uczestnicy z klasy trzeciej kontynuują staże w firmach polskich, a trójka z klasy czwartej wraca do szkoły na zajęcia.

Tydzień później do Grenady wylatują nasi informatycy, ale to już inna historia…

Zdjęcia grupy OZE znajdziecie na szkolnym facebook’u.

Projekt „Zwiększenie szans na dobrą pracę poprzez staże zagraniczne” realizowany jest dzięki wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ - Kształcenie i szkolenia zawodowe.

erasmuspluslogo

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Brak plakatu
› Egzaminy gimnazjalne
Data :  10 kwiecień 2019
11
Brak plakatu
› Egzaminy gimnazjalne
Data :  11 kwiecień 2019
12
Brak plakatu
› Egzaminy gimnazjalne
Data :  12 kwiecień 2019
13
14
15
16
17
18
Brak plakatu
› Wielki Czwartek
00:00
Data :  18 kwiecień 2019
19
Brak plakatu
› Wielki Piątek
00:00
Data :  19 kwiecień 2019
20
21
24
25
27
28

pogimnazjum.bytom.pl

pogimnazjum.bytom.pl

                   

geoline geomax

progeCAD - alternatywa AutoCAD ®

Dostawcą szkolnej wersji 2D&3D programu progeCAD Professional jest biuro konstrukcji i rozwoju SoliCAD, s.r.o.

ZSTiO 2015